Teknoloji

Google Drive Uygulaması Kapanıyor – Ne Yapmalı?

Google Drive, teknoloji devi Google tarafından sağlanan bulut saklama alanıdır. Çoğu akıllı telefon uygulamasına önceden kurulmuş olarak geliyor ve çoğumuzda önemli dosyalarımız var. Ancak şimdi Google, Google Drive uygulamasını kapatmaya karar verdi. Gelecek sene Mart ayından itibaren çalışmayı bırakacak. Dosyalarınıza erişmeye devam edebilmeniz için, sahip olmanız gereken önemli tarih ve bilgilerin bazılarını fark etmeniz gerekir.

Google Drive uygulaması ne zaman kapatılacak?

Mac’lerinde veya PC’lerinde Google Drive’ı kullananlar, Ekim 2017’de “Google Drive gidiyor” mesajı alacaktır. Google Drive için tüm destek Aralık 2017’de sona erecektir. Google Drive, Mart 2018’de tamamen kapatılacaktır. Bu Google Drive’dan sonra uygulama ve masaüstü istemcileri çalışmayı bırakacak ve bunlar aracılığıyla dosyalarınıza düzgün şekilde erişemeyeceksiniz.

Bulutta depolanan dosyalarımı mı kaybedeceğim?

Hayır. İstemci programı / uygulaması Google Drive kapatılıyor. Google tarafından sağlanan bulut hizmetleri daha önce olduğu gibi çalışmaya devam edecek. Dolayısıyla, bulutta depolanan dosyalarınız hakkında endişelenmeniz gerekmez. Dosyalarınıza herhangi bir resmi Google uygulamasını veya herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını kullanarak erişebilirsiniz. Dosyalarınız hakkında panik yapmaya gerek yoktur.

Google Drive’ın alternatifleri nelerdir?

Google, Google Drive’a “Yedekleme ve Senkronizasyon” ve “Sürücü Dosya Akışı” olmak üzere iki alternatif sunuyor. Her ikisi de şu an itibariyle mevcuttur. Her ikisi de Drive bulut depolama alanında depolanan dosyalarınıza erişebilir. İlk seçenek olan “Yedekleme ve Senkronizasyon”, kişisel kullanım içindir. Fark olmaksızın tam olarak Google Drive gibi çalışır.

Google Drive Uygulaması

İkinci seçenek olan “Drive File Stream” kurumsal kullanım için tasarlanmıştır. Bulutta depolanan dosyalar üzerinde ilk önce onları indirmeye, değişiklik yapmaya ve bunları tekrar senkronize etmeye gerek kalmadan çalışır. Bu hem zaman hem de internet bant genişliği tasarrufu sağlar.

Bu duyuru hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için Google blogunda bulabilirsiniz

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.