Android, Kurtarma Modu ve Önyükleme

Android'de Kurtarma Moduna Önyükleme Yapma

Android’de Kurtarma Moduna Önyükleme Yapma: Çoğunuz, önyükleme hatalarını onarmanızı, yüklü Windows kopyanızı sıfırlamanızı, sabit disk hatalarını düzeltmenizi ve böylece devam etmenizi sağlayan Windows’daki kurtarma modunu biliyorsunuzdur. Windows’daki kurtarma moduna benzer şekilde Android de kendi kurtarma moduna sahiptir. Android’teki bu kurtarma modu, fabrika ayarlarını sıfırlamanıza, harici depolama alanından güncelleme uygulamasına, önbellek bölümünü silmenize, kurtarma sistemine girmenize vb. Olanak tanır. Ancak bir Android cihazda kurtarma moduna nasıl erişeceksiniz? Android kurtarma moduna güç düğmesi (cihazınız destekliyorsa) ve bir uygulama aracılığıyla iki şekilde erişebilirsiniz.

Güç Düğmesini Kullanarak Android Kurtarma Moduna Başlarken

  1. Her şeyden önce Android akıllı telefonunuzu kapatın. Bunu yapmak için uzun basın cihazınızın güç düğmesi ve menü seçeneğini göründüğünde Güç kapalı ondan.
  2. Şimdi parmaklarınızın özel yeteneklerini göstermelisiniz. Gç düğmesine, sesi açma ve kapatma düğmelerine aynı anda birkaç saniye basmanız gerekiyor. Güç düğmesinin ve ses düzeyi düğmelerinin, Android telefonun zıt köşelerinde olması, böylece onları kolayca bir araya getirebilmelerinin nedeni budur.
  3. Android birkaç saniye sonra önyükleme yapmaya başlarken düğmeleri bırakın. Şimdi kurtarma modu ekranını görürsünüz. Bazen üreticiler onu değiştirdiği için ekran her aygıt için farklı görünebilir.
  1. Kurtarma modu ekranından, aygıtınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı veya önbellek bölümünü diğer görevler arasında silmeyi seçebilirsiniz.

BootDroid Uygulamasını Kullanarak Android Kurtarma Moduna Başlarken

Güç düğmesini kullanarak Android akıllı telefonlarda kurtarma moduna erişme yöntemi bazı modellerde (özellikle eski modellerde) çalışmayabilir. Bu durumda, BootDroid adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın çalışması için Android cihazınızın köklü olması gerekir (kök erişimi veya süper kullanıcı erişimi olmalıdır). Uygulamayı yükledikten sonra dört önyükleme seçeneği (kurtarma modu, önyükleyici modu, yeniden başlatma ve kapatma) bulmak için başlatabilirsiniz. Açıkçası, bu dörtten Kurtarma seçeneğini seçmelisiniz.

Bunu yapmadan önce, Android’de yaptığınız tüm işleri kaydettiğinizden emin olun. Örneğin, bir Word belgesini düzenliyorsanız kaydedin ve Word işlemcisini kapatın. BootDroid’de Kurtarma seçeneğini belirlediğinizde, cihazınız bir saniyeliğine duracak ve daha sonra kurtarma moduna yeniden başlayacaktır.

Sonuç olarak;

Android cihazınız çok fazla uygulama yüklediğinden ve ayarlarını berbat ettiğinden düzgün çalışmıyorsa kurtarma moduna erişebilir ve fabrikada sıfırlayabilirsiniz. Kurtarma moduna güç düğmesinden veya BootDroid uygulamasını kullanarak erişebilirsiniz.

BootDroid uygulamasını Google Play Store adresi üzerinden indirebilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.