Mozilla Firefox’ta Arama Motoru Değiştirme

MMozilla Firefox'ta Arama Motoru Değiştirme

Mozilla Firefox’ta arama motorlarını seçme: Bugün mevcut olan tüm web tarayıcılarında, adres çubuğunu kullanarak anahtar kelimeleri ararken kullanılacak bir varsayılan arama motoru ayarlamanız gerekir. Örneğin, bir web sitesini ararken, zegmonet yazmaya başlayabilirsiniz ve web tarayıcınız, varsayılan arama motoruyla getirilen arama sonuçlarını yakında gösterecektir.

Bu özellik her zaman popüler web tarayıcılarında (Chrome, Firefox, Edge, Opera, Safari ve Yandex gibi çok daha fazlası) kullanılabilir. Ancak Firefox’un daha yeni sürümlerinde, eklenen tüm arama motorlarını kullanabilmeniz için size seçenekler sunarak başka bir özellik getirdi. Bu özelliği, muhtemelen arama yapmak için arama motoru simgelerinde bir kez tıklayabilmeniz nedeniyle Tek-Tuş Araması adı verilir.

İşte tek tıklamayla arama için hangi arama motorlarının kullanılması gerektiğini seçebileceğiniz seçenekler aşağıda açıklanmıştır:Firefox'ta Tek Tıkla Arama Motorlarını Seçme

  1. Firefox menüsünü aşağı çekmek ve  orada Seçenekler’iseçmek için üçlü menü simgesini ‘’üç yatay simge gibi görünüyor’’ tıklayın.
  2. Seçenekler açın, sol tarafta Ara tıklayın.
  3. Tek Tıkla Arama Motorlarıayarlarını bulmak için sağ taraftaki seçenekleri aşağı kaydırın.
  4. Listede görüntülenen arama motorlarından herhangi birini seçebilir ve tek tıklamayla arama yapmak için bunları kaldırabilir veya onay işaretini koyabilirsiniz. İşaretlemeyi kaldırmak, arama motorunu kaldırır ve onay işaretinin yeniden eklenmesi arama motorunu bir kez daha ekler.
  5. Eğer Ayarları berbat ederseniz, ”Varsayılan Arama Motorlarını Geri Yükle” diyerek tekrar eski haline getirebilirsiniz ve tüm arama ayarlarını sıfırlanacaktır.

Tek tıklamayla arama

Birçok farklı arama motorundan arama sonuçlarını bulmak için veya belirli bir nedenle belirli bir arama motorunda arama yapmak zorunda olduğunuz zamanlarda mükemmel bir sonuç verir. Örneğin, varsayılan arama motorunuzu kullanmaya devam edebilir ve tek tıklamayla yapılan aramaları Wikipedia’da hızlı bir şekilde ilgili sonuçları elde edebilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.