Windows 7, 8 ve 10’da Ekran Görüntüsü Alma

Windows 7, 8 Ve 10'Da Ekran Görüntüleri Nasıl Alınır?

Windows 7, 8 Ve 10’Da ekran görüntüleri nasıl alınır?: Birçok kişi bilmiyor, ancak Windows’da çok kolay ve hızlı bir ekran görüntüsü alabilirsin. Endişelenme, çünkü bugün bunu nasıl yapacağınızı öğreneceğiz. Bu kılavuzun, Windows 7 / 8 ve 10 gibi tüm Windows sürümlerinde nasıl çalıştığını belirtmek istedik.

(PrtScn) (Baskı Ekranı) veya CTRL + PrtScn’i kullanma)

Bu yöntem PrtScn (Print Screen) tuşuna veya CTRL + PrtScn tuşlarına basmanız gerektiğinden çok popülerdir. Bunu yaptıktan sonra, Windows tüm ekranın bir ekran görüntüsü oluşturuyor ve panoya kaydediyor. Eğer daha sonra manuel Paint gibi bir resim düzenleme programı açarak ekran görüntüsü kaydetmek gerekir unutmayın ve (CTRL + V) ekran görüntüsü “yapıştır”. Bundan sonra dosyayı kaydetmeniz yeterlidir ve işlem tamamlanmış demektir.

(Windows + PrtScn’i kullanma)

Ayrıca, tüm ekranın bir ekran görüntüsünü alıp sabit sürücüye otomatik olarak bir dosya olarak kaydedebilirsiniz. Windows + PrtScn tuşlarına basmanız yeterlidir ve ekran görüntüsü dosyası Ekran görüntüleri klasöründeki Resimler kitaplığına kaydedilecektir. Dosya Screeenshot (x) .png olarak adlandırılacak ve burada “x” ekran görüntüsü numarasıdır.

NOT: Windows 10 kullanıyorsanız, ekran görüntülerini Photos App’u açıp Klasörler-> Resimler-> Ekran görüntüleri başlığına doğru bulacaksınız.

(Alt + PrtScn’i kullanma)

Windows’ta ayrıca Alt + PrtScn’yi de kullanabilirsiniz ve bu, etkin pencerenin ekran görüntüsünü alacaktır. Ardından, Paint’i veya başka herhangi bir resim düzenleme uygulamasını açabilir, resmi yapıştırabilir ve bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

(Windows + Üst Karakter + S’yi Kullanma (Yalnızca Windows 10’da Kullanılabilir)

Bilgisayarınızda Windows 10’u çalıştırıyorsanız, Windows + Shift + S tuşlarına basarak ekranınızın bir bölgesini çekip panonuza kopyalayacağınızı bilmelisiniz. Kopyalamak istediğiniz bölgeyi manuel olarak seçme imkânınız olduğunu unutmayın; bu, bunu yapmak için bir uygulamaya ihtiyaç duymayacağınız için harika.

Bildiğiniz gibi, bundan sonra resmi Paint’e yapıştırmanız ve dosyayı bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekir.

(Kırpma Aracını Kullanma)

Windows PC’nizde kullanabileceğiniz oldukça iyi bir uygulamaya “Sniping Tool” (Sniping Aracı) adı verilir. Bu uygulamayı kullanarak, her tür ekran görüntüsü yaratabilir, ancak onlara bazı küçük değişiklikler yapma olanağına da sahip olursunuz. “Başlat Menüsü” arama kutusuna (Windows 7 veya Windows 10’da) veya Başlat ekranında (Windows 8.1 kullanıyorsanız) “kesici alet” kelimelerini yazmanız ve aracı bulduğunda üzerine tıklamanız yeterlidir.

(Windows Tablette Bir Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır)

Windows tabletiniz varsa, “PrtScn” düğmesi olan bir klavyeniz olmayacaktır. Snipping Tool’u kullanabilme yeteneğiniz var, ancak bu bir tablette kullanışlı olmayabilir. Bunun yerine, tabletinizde bulunan donanım düğmelerini kullanmanız gerekecektir. Cihazınızda tam ekran bir ekran görüntüsü almak için aynı anda Windows Logo + Ses Aşağı tuşlarına basmanız gerekir.

Bunu yaptıktan sonra, ekran görüntüsünün daha karanlık hale geldiğini ve ekran görüntüsünün çekildiğini onayladığını göreceksiniz. Ekran görüntüleri, Ekran görüntüleri klasöründeki Resimler kitaplığınıza kaydedilir.

Sonuç olarak;

Gördüğünüz gibi, Windows bilgisayarlarında ekran görüntüleri almanın birçok yolu vardır. Eminim ki çoğunuz size bahsettiğimiz anahtar kombinasyonlar hakkında bir fikriniz yoktu, ancak bunları kullanmaya başlamanızı öneririz.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

REKLAM ALANI

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.